SPORTS HEADLINES

Track: McCasland takes third in hurdles

By Richard Greene | Published Wednesday, May 4, 2016
Tags: , ,

Share this page...
Tight Race

TIGHT RACE – Paradise’s Kyndall McCasland clears a hurdle in the close 300-meter race Saturday at the Class 3A Region II meet. Messenger photo by Richard Greene

In her sixth race of the day, Kyndall McCasland churned legs faster than ever to make up the stagger by the curve of the 300 hurdles Saturday.

Entering the final straightaway in a near dead heat, McCasland experienced a slight bobble over a hurdle.

“I stutter stepped on the corner, and that killed me,” the Paradise senior explained. “I was so close. I was right there. I wanted to go to state.”

Hillsboro’s Jade Bontke won the dash to the finish line and Class 3A Region II title in 46.09. Winnsboro’s Logan Redding edged McCasland for silver with a 46.38. McCasland took third, breaking her own school record in 46.67.

“I thought I had it. I tried as hard as I could,” McCasland said.

Heavy rains in Whitehouse Friday canceled prelims and forced athletes to run qualifying races Saturday morning. That meant McCasland, who ran on the 4×100 and 4×200 along with the 300 hurdles, had to take the track six times in one day.

McCasland turned in the top time in the prelims, running 47.33.

After running the relays and competing in the soupy conditions Saturday afternoon, McCasland couldn’t find that extra kick to get past the rest of the field.

“I just think I was worn out,” she said.

Paradise coach Johna Ford praised McCasland’s effort in her final moments on the track.

“She ran her fastest time ever,” Ford said. “I told her she ran so much faster, and she was complaining she stuttered a bit. Meeting the hurdles at a faster speed, plus she’s tired, she lost a little of her form along the way.”

BOYS

Team: 1. Whitesboro 54; 2. Sunnyvale 52.33; 3. Dallas Life Oak Cliff 43; 9. Bowie 26; 20. Holliday 11; 25. Jacksboro 6.33; 27. City View 5; 32. Paradise 2

High jump: 1. Trenton Wallace, Grandview, 6-8; 2. Zeke Vaughan, Bowie, 6-3; 3. Ivan Jenkins, Keene Smith, 6-3; 4. Caleb Martin, Jacksboro, 6-0; 9. Logan Lawhorn, 5-10

Triple jump: 1. Marquavous Evans, Mount Vernon, 46-3.75; 2. Elijah Gardiner, Kemp, 44-0; 3. Austin Norsworthy, Sunnyvale, 43-6.5; 4. Abbas Muhammad, City View, 43-5.75; 8. Zeke Vaughan, Bowie, 41-11

Discus: 1. Jimmy Landess, Scurry-Rosser, 147-4; 2. Ricky Lee, Daingerfield, 142-8; 3. Rider Dawson, Whitesboro, 140-6; 7. Kade Weldon, Jacksboro, 130-8; 13. Daniel Mosely, Bowie, 111-0

Long jump: 1. Marquavous Evans, Mount Vernon, 21-9.25; 2. Jalen Crawford, Waxahachie Life, 21-8; 2. Shamori Ivory, Hughes Springs, 21-5.5; 8. Caleb Martin, Jacksboro, 20-3;

Shot put: 1. Jake Dyer, Whitesboro, 53-4; 2. Dalton Wright, Alba-Golden, 49-9; 3. Jacob Urquizo, Pottsboro, 47-8.5; 15. Tanner Edwards, Paradise, 40-0

Pole vault: 1. JD Cormier, Grandview, 15-6.5; 2. Edger Fuentes, Gunter, 14-3; 3. Reagan Fischer, Mineola, 13-9; 14. Trayce Barber, Boyd, 11-0

3200: 1. Jeff Butts, Whitesboro, 9:48.61, 2. Will Phillips, Mount Pleasant, 10:01.13; 3. Luis Tique, Keene Smith, 10:08.46

4×100: 1. Life Oak Cliff, 42.43; 2. Daingerfield, 43.15; 3. Pilot Point, 43.3; 11. City View, 45.68

800: 1. Jared Steele, Brock, 1:57.8; 2. Adam Mendoza, Pilot Point, 1:58.44; 3. Kartney Hampton, Mineola, 1:58.53; 4. James Sheriff, Holliday, 2:02.35

110 hurdles: 1. Zeke Vaughan, Bowie, 14.76; 2. Tyler Gray, Brock, 15.37; 3. Reshawn Parker, Hooks, 15.44; 4. Caleb Martin, Jacksboro, 15.5

100: 1. Myles Mitchusson, Pottsboro, 10.82; 2. DeCoven Bailey, Pilot Point, 10.9; 3. Marquavous Evans, Mount Vernon, 10.93; 10. Abbas Muhammed, City View, 11.81

4×200: 1. Dallas Life Oak Cliff, 1:28.8; 2. Sunnyvale, 1:28.85; 3. Hughes Springs, 1:30.08; 7. Boyd, 1:33.6; 10. City View, 1:32.81

400: 1. Jeremiah Bolton, Winona, 49.82; 2. Tyrone Stewart, Hillsboro, 50.07; 3. Levi Draper, Holliday, 50.51; 5. Darian Sotomi, Paradise, 51.58

300 hurdles: 1. Brent Chaney, Whitesboro, 39.34; 2. Zeke Vaughan, Bowie, 39.51; 3. Seth Davis, Farmersville, 40.7

200: 1. Colton Troutman, Sunnyvale, 21.77; 2. DeCoven Bailey, Pilot Point, 21.94; 3. Marquavous Evans, Mount Vernon, 22; 6. Abbas Muhammad, City View, 22.83; 8. Troy Thompson, Boyd, 23.38

1600: 1. Jeffrey Butts, Whitesboro, 4:24.52; 2. Will Phillips, Mount Pleasant, 4:32.76; 3. Cody DeLaRosa, Edgewood, 4:38.61; 6. James Sheriff, Holliday, 4:45.33; 9. Tanner White, Boyd, no time

4×400: 1. Pottsboro, 3:22.78; 2. Sunnyvale, 3:23.74; 3. Brock, 3:24.09; 13. Paradise, 3:35.97

GIRLS

Team: 1. Sunnyvale 74; 2. Daingerfield 55; 3. Farmersville 46; 4. Holliday 37; 11. Paradise 20; 13. Henrietta 17; 27. Jacksboro 7; 28. Boyd 6; 32. Bowie 4

High jump: 1. Lauren Purdom, Whitesboro, 5-7; 2. Dominique Sauer, Linden-Kildare, 5-6; 2. Ally Andress, Glen Rose, 5-5; 4. Addy Cook, 5-4

Shot put: 1. Zada Swoopes, Whitewright, 43-3; 2. Koreena Brooks, Hooks, 39-3; 3. Lindsey Thorpe, Boyd, 38-5.5

Long jump: 1. Caira Pettway, Sunnyvale, 18-4.5; 2. Kelcie Simmons, Leonard, 18-4; 3. Sara Rattan, Brock, 17-3.5; 5. Kinsey Duncan, Holliday, 16-0; 11. Lacy Lane, Jacksboro, 15-5

Triple jump: 1. Michael’lann DiMaggio, Mount Pleasant, 38-6; 2. Lauren Brown, Sunnyvale, 37-1; 3. Kaylea Maples, Jacksboro, 36-6.75; 7. Abby Zamzow, Henrietta, 35-0.5; 12. Addy Cook, Bowie, 33-3.75

Discus: 1. Mikayla Morris, Whitesboro, 130; 2. Koreena Brooks, Hooks, 117-7; 3. Shametrice Black, Daingerfield, 108-7

Pole vault: 1. Chloe Wall, Farmersville, 12-7; 2. Kaylee Bizzell, Alba-Golden, 11-3; 3. Kylie Ferguson, Grandview, 11; 4. Jaren Parker, Holliday, 10-0

3200: 1. Cryslan Tucker, Holliday, 11:45.57; 2. Leah Bullinger, Henrietta, 12:09.29; 3. Emily Little, Grandview, 12:23.97

4×100: 1. Sunnyvale, 48.03; 2. Daingerfield, 48.13; 3. Waxahachie Life, 49.19; 5. Paradise, 49.76; 15. Holliday, 51.8

800: 1. Olivia Zint, Pottsboro, 2:18.55; 2. Marjie Patterson, Brock, 2:20.46; 3. Ruth Leach, Whitesboro, 2:20.53; 5. Chloe Zeisman, Holliday, 2:25.11

100 hurdles: 1. Dominique Sauer, Linden-Kildare, 15.59; 2. Corbin Stulir, Rio Vista, 15.64; 3. Kamryn Weaver, Henrietta, 15.68; 5. Kenzie Kirk, Henrietta, 15.89; 6. Lacy Lane, Jacksboro, 16.52; 10. Amber French, Paradise, 17.2

100: 1. Caira Pettway, Sunnyvale, 12:17; 2. Madeline Ebert, Big Sandy, 12.42; 2. Chablis Barber, Daingerfield, 12.62; 7. Kaylea Maples, Jacksboro, 12.92

4×200: 1. Sunnyvale, 1:44.41; 2. Leonard, 1:44.91;3. Daingerfield, 1:45.55; 6. Paradise, 1:46.87; 15. Holliday, 1:53.93

400: 1. Madeline Ebert, Big Sandy, 58.93; 2. Brandi Sowels, Dallas Life Oak, 59.38; 3. Layla Johnston, Daingerfield, 59.71; 11. Abby Zamzow, Henrietta, 1:05.64

300 hurdles: 1. Jade Bontke, Hillsboro, 46.09; 2. Logan Redding, Winnsboro, 46.38; 3. Kyndall McCasland, Paradise, 46.67; 10. Courtney Cline, Paradise, 50.91

200: 1. Denver Mims, Daingerfield, 25.03; 2. Payge Luneau, Pilot Point, 25.7; 3. Lauren Brown, Sunnyvale, 25.8; 10. Kaylea Maples, Jacksboro, 27.42

1600: 1. Olivia Zint, Pottsboro, 5:23.06; 2. Cryslan Tucker, Holliday, 5:24.96; 3. Amber Reever, Caddo Mills, 5:30.94; 6. Leah Bullinger, Henrietta, 5:42.81

4×400: 1. Farmersville, 4:05.49; 2. Pottsboro, 4:05.69; 3. Holliday, 4:06.98; 4. Paradise, 4:07.52

Leave a Reply. Note: As of March 24, 2011, all posted comments will include the users full name.

WCMessenger.com News and Blog Comment Guidelines

You must be logged in to post a comment.