Welcome to Wise

SPORTS HEADLINES

Lady Bulldogs capture sixth consecutive title

By Clay Corbett | Published Saturday, April 13, 2013

The Alvord Lady Bulldogs rolled to their sixth straight district title Thursday at the District 9-A meet. Alvord totaled 191 points slipping past second place Paradise with 163.

The Boyd Lady Jackets took third with 61.

The Paradise Panthers captured the boys title with 169 points. Boyd placed second with 121 and Alvord was sixth with 54.

The top four finishers in each event advance to the area meet Wednesday at Godley.

GIRLS RESULTS

LETTING GO - Alvord's Macy Pritchett captured fifth place in the shot put at the District 9-2A meet. Messenger photo by Mack Thweatt

LETTING GO – Alvord’s Macy Pritchett captured fifth place in the shot put at the District 9-2A meet. Messenger photo by Mack Thweatt

Long Jump: 1. Brianna Ponder, Alvord, 16-5.5; 3. Mikaela Beck, Paradise, 16-3; 4. Bailey Sides, Paradise, 16-1.5; 5. Bailee Luttrell, Boyd, 16-1; 6. Lacey Watkins, Alvord, 15-10.

Triple Jump: 2. Marissa Schedcik, Alvord, 32-10.5; 3. Parker Tate, Boyd, 32-10; 5. Emily Edge, Alvord, 31-11.5; 6. Taylor Richards, Paradise, 31-4.

High Jump: 1. Brianna Ponder, Alvord, 4-10; 2. Allison Rutledge, Paradise, 4-8; 4. Amber French, Paradise, 4-8; 5. Linsey Chancelor, Boyd, 4-8; 6. Taylor Reagan, Paradise, 4-8.

Pole Vault: 1. Haley Rector, Paradise, 8-6; 2. Carlen Smith, Boyd, 8-0; 3. Mackinlie, Paradise, 6-6.

Discus: 1. Deanna Walterscheid, Paradise, 93-4; 2. Kandi Rose, Alvord, 88-9; 4. Angie Tipton, Paradise, 84-4; 5. Mollie Looper, Alvord, 81-4.

Shot: 2. Hope Dennie, Paradise, 32-0; 4. Bailee Miller, Paradise, 28-11; 5. Macy Pritchett, Alvord, 28-3; 6. Blaine Hamilton, Alvord, 27-9.

3200: 1. Emily Corbin, Paradise, 13:05; 2. Jessica Colbert, Boyd, 13:08; 3. Clara Breashears, Alvord, 13:15; 4. Emily Brinson, Paradise, 13:16; 6. Courtney Sanders, Boyd, 13:49.

4×100: 1. Paradise, 51:31; 2. Alvord, 51.32; 4. Boyd, 53.53.

800: 2. Savannah Williams, Alvord, 2:27; 3. Ariel Rogers, Alvord, 2:31.

100 hurdles: 1. Lacey Watkins, Alvord, 16.71; 2. Lauren Hart, Alvord, 16.84; 4. Kendall McCaslin, Paradise, 18.16; 5. Alissa Gordon, Boyd, 18.38; 2. Stormi Lamb, Paradise, 18.48.

100: 1. Mikaela Beck, Paradise, 13.19.

4×200: 1. Alvord, 1:49; 2. Paradise, 1:50; 4. Boyd, 1:54.

400: 1. Jessica Burch; Boyd, 1:00; 3. Jessica Gillespie, Alvord, 1:02; 4. Savannah Williams, Alvord, 1:03; 5. Bailey Sides, Paradise, 1:06; 6. Jade Moore, Boyd, 1:07.

300 hurdles: 1. Lacey Watkins, Alvord, 46.97; 2. Lauren Hart, Alvord, 49.73; 3. Kendall McCaslin, Paradise, 51.53; 4. Alissa Gordon, Boyd, 52.36; 5. Savannah Smith, Paradise, 53.60.

200: 1. Jessica Gillespie, Alvord, 26.91; 5. Brianna Ponder, Alvord, 27.87; 6. Jessica Burch, Boyd, 27.95.

1600: 2. Ariel Rogers, Alvord, 5:54; 3. Emily Corbin, Paradise, 5:56.29; 4. Clara Breashears, Alvord, 5:56.66; 6. Brooklyn Mitchum, Alvord, 6:01.

4×400: 1. Alvord, 4:09; 2. Paradise, 4:19.

BOYS RESULTS

Long Jump: 1. Chris Hill, Paradise, 20-7; 2. Josh McDowell, Paradise, 20-4.

Triple Jump: 1. Josh McDowell, Paradise, 41-9; 6. Dalton Stidham, Boyd, 37-8.

High Jump: 1. Joe Randall, Alvord, 5-6; 4. Eric Esquivel, Boyd, 5-4.

Pole Vault: 1. Cody Torres, Paradise, 11-6; 2. Zildjian Brooks, Paradise, 11-6; 3. Dalton Stidham, Boyd, 11-0; 4. Alejandro Lopez, Paradise, 10-6.

Discus: 1. Laramie Graham, Boyd, 151-0; 3. Zach Woodruff, Paradise, 116-10; 4. Blake Brown, Paradise, 107-3; 6. Colby Windham, Alvord, 101-9.

Shot Put: 2. Taylor Edwards, Paradise, 41-5; 5. Colby Windham, 35-11; 6. Laramie Graham, Boyd, 35-6.

3200: 3. Aaron Hammett, Boyd, 11:21; 5. Landry Norwood, Paradise, 11:36; 6. Nathan Martinez, Boyd, 11:51.

4×100: 2. Paradise, 44.65; 3. Boyd, 44.67; 4. Alvord, 45.97.

800: 2. James Noel, Boyd, 2:03; 5. J.D. Pearson, Paradise, 2:13; 6. Daniel Alexander, Paradise, 2:20.

110 hurdles: 1. Cody Carmichael, Paradise, 15.72; 2. Dalton Stidham, Boyd, 15.84; 3. Eric Esquivel, Boyd, 16.72; 4. Wesley Meadows, Paradise, 17.80; 5. Brett Martin, Alvord, 17.97.

100: 1. Joe Randall, Alvord, 11.21; 3. Luke Gage, Paradise, 11.58; 5. Chris Hill, Paradise, 12:08.

4×200: 2. Boyd, 1:33; 3. Paradise, 1:34; 4. Alvord, 1:36.

400: 1. Robert Norvell, Paradise, 51.73; 4. Andrew Nichols, Alvord, 54.23; 5. Laramie Graham, Boyd, 54.68; 6. Josh Malone, Alvord, 56.47.

300 hurdles: 1. Dalton Stidham, Boyd, 42.03; 2. Cody Carmichael, Paradise, 42.54; 4. Wesley Meadows, Paradise, 45.87; 5. Eric Esquivel, Boyd, 46.85; 6. Jake Bryans, Boyd, 47.95.

200: 1. Richard McDonald, Boyd, 23.59; 3. Chris Lowery, Paradise, 23.89; 4. Jaylon White, Alvord, 24.23; 5. Blake Bryant, Paradise, 24.44.

1600: 4. J.D. Pearson, Paradise, 4:59; 6. Aaron Hammett, Boyd, 5:03.

4×400: 2. Boyd, 3:33; 3. Paradise, 3:35; 5. Alvord, 3:47.

Leave a Reply. Note: As of March 24, 2011, all posted comments will include the users full name.

WCMessenger.com News and Blog Comment Guidelines

You must be logged in to post a comment.