WISE NOTES FOR CONSUMERS

Eating healthy on a budget

By Tanya Davis | Published Wednesday, May 22, 2013

Does your budget make you want to eat peanut butter and Ramen noodles? Many people report that when they are cutting their budget, their first cuts are healthy foods, which for many seem like a splurge. Fortunately, you can still buy and enjoy nutritious foods without dipping deep into your wallet. Colorado State University Extension shared the following ideas:

  • Precut fruits and vegetables cost more than whole. Cut your own carrots and onions, peel your own garlic and slice your own apples. For the best prices, buy what produce is in season and on sale. If you want fruits and vegetables that are not in season, choose frozen or canned, just make sure there is no sodium or sugar added.
  • Make a big meal once and eat leftovers. It is easy to double or triple a recipe then freeze or refrigerate individual portions for later. A slow cooker can also be handy for cooking chili, stews or roast to enjoy at dinner time.
  • Make your own pasta, rice or potato dishes rather than purchasing boxed mixes. You can find easy recipes on the package. For example, you can take cooked macaroni with a can of tomatoes, Italian seasoning and parmesan cheese with a side of chicken for a quick family-friendly meal.
  • Instead of eating out for lunch, make your own turkey wrap for less than $1 per serving. Spread mustard or hummus on a small whole wheat tortilla; add two slices of turkey, lettuce and sliced tomatoes. Add beans, corn, avocado for extra flavor and nutrition.
  • Cut your spending on foods that should be optional because they provide little nutritional value. These include sodas, chips and cookies. Spend grocery money on fruits and vegetables.
  • Identify your favorite treats and allow them in moderation. Purchase a bag of chocolate Kisses that can last a long time. One or two can be just as satisfying as a dozen if you take the time to enjoy them.
  • Make your own coffee and specialty drinks. Add milk, cinnamon and vanilla extracts.
  • Eliminate bottled water and other bottled drinks. Use a refillable bottle to sip water all day, saving both money and calories.
  • Avoid paying for extra packaging for ready-to-eat snacks. Buy a large bag of pretzels or nuts then portion them out into small reusable containers for lunches and snacks.

If you are willing to do a little planning and preparation, you can stock your kitchen with nutrient-packed foods that won’t break the bank.

For more information about stretching your food dollar, contact the Wise County Extension office at 940-627-3341.

Tanya Davis is a Wise County Extension agent.

Leave a Reply. Note: As of March 24, 2011, all posted comments will include the users full name.

WCMessenger.com News and Blog Comment Guidelines

You must be logged in to post a comment.